FAQ

Proč potřebujeme realitní kancelář, když můžeme nemovitost prodat sami?

Profesionální makléř šetří váš čas i peníze. Statistiky totiž ukazují, že zkušený makléř dokáže nemovitost prodat za vyšší cenu a v kratším čase než samoprodejce. Na svou provizi si tedy s přehledem vydělá a vy si ušetříte starosti a námahu. Makléř se také orientuje v zákonech a ví, co vše je k úspěšné realizaci nutné.

Jak vybrat dobrého makléře?

Nemáte-li k dispozici reference od někoho důvěryhodného z vašeho okolí, hledejte sami. Ideálně makléře, který v lokalitě působí, tudíž ji dobře zná. Na internetu se podívejte, jak prezentuje nemovitosti (fotografie, popis, půdorys a další). V některých případech jsou k dispozici i hodnocení předchozích klientů. To vše vám napoví. Můžete také navštívit kancelář, ve které makléř působí. S makléřem si sjednejte schůzku a ptejte se na vše, co vás o prodeji zajímá. Mezi vámi a vaším makléřem by měla být důvěra, bude přece prodávat váš majetek. Dejte na svůj dojem, pokud si nejste jisti, hledejte dál. Ačkoli se to nezdá, tohle je ten nejdůležitější krok celého prodeje. Správný výběr se vám bohatě vrátí.

Proč musím podepisovat s realitkou smlouvu?

Víme, že někteří makléři pracují bez smlouvy. Na počátku vám řeknou, jaká je výše provize a že obsahuje právní servis. Často ale jen najdou kupce a potom vše ostatní vyřizuje a platí prodávající. My vám nabízíme férový smluvní vztah. Na počátku se na podmínkách dohodneme a společně uzavřeme Zprostředkovatelskou smlouvu, která přesně vymezuje, jaké služby vám poskytneme a jaká odměna nám za to náleží. Naše odměna je splatná až po provedení vkladu na Katastru nemovitostí, do té doby pracujeme ve své režii. Pokud bychom nemovitost neprodali, jsou pro vás naše služby zcela zdarma. Smlouva vás navíc chrání. Pokud nebudete spokojeni, můžete si stěžovat u dozorového orgánu. Bez smlouvy to jde mnohem hůře.

Proč exkluzivně?

Realitní kanceláře inzerují na stejných realitních serverech. Bude-li vás zastupovat armáda makléřů, inzerát na vaši nemovitost tam zájemci najdou několikrát, což může působit zoufale a nedůvěryhodně. Kromě rozdílných popisů, výměr a dalších údajů bude v takovém případě rozhodující inzerovaná cena. Makléři, který uvede nejnižší cenu, budou volat zájemci. Makléři tedy cíleně snižují cenu a to přece nechcete. Makléř s exkluzivní smlouvou vás skutečně zastupuje a prodat za nejvyšší možnou cenu je vaším společným zájmem. Ale vše má své meze, nikdy neuzavírejte smlouvu, kterou nelze vypovědět a končí jen prodejem nemovitosti! To byste se také nemuseli dočkat…

Proč se musí uzavírat Rezervační smlouva před Kupní smlouvou?

Rezervační smlouva vyjadřuje vážný zájem o koupi vybrané nemovitosti. Na důkaz toho zájemce skládá na depozitní účet depozitum (zálohu), která je, samozřejmě, součástí kupní ceny. Příprava kupní smlouvy probíhá v Advokátní kanceláři, poté je rozeslána smluvním stranám k připomínkám a souběžně si zájemce vyřizuje financování. Tento proces trvá i několik týdnů, které uběhnou od prohlídky nemovitosti… Pro prodávajícího je rezervace jistota, že zájemce nemovitost skutečně koupí. Pro zájemce je rezervace jistota, že v době vyřizování hypotéky neprodá majitel nemovitost někomu rychlejšímu, třeba s kupní cenou v hotovosti.

Jak vysoká je provize za zprostředkování?

Provize je ve výši 3 – 7% z dosažené kupní ceny nemovitosti. Její výši ovlivňuje několik faktorů a také rozsah dohodnutých služeb. Například prodej bytu s garážovým stáním, které ze zákona musíme v rámci předkupního práva oficiálně nabídnout všem spoluvlastníkům domu. V některých domech to znamená obeslat desítky vlastníků doporučeným dopisem, často i do zahraničí, což významně zvyšuje náklady makléře na prodej.

Proč je u pronájmu bytu cena rozdělena na nájem a poplatky?

Cena nájmu je pevná, zatímco poplatky jsou ve většině případů zúčtovatelné a mohou obsahovat výhradně položky zálohové (vodné a stočné, teplá voda, topení, odvoz odpadu a platby za společné prostory domu – elektřina, osvětlení, úklid, výtah). Poplatky se také často liší podle počtu osob, které byt nebo dům budou obývat.

Jak vysoká je kauce u pronájmu bytu?

Občanský zákoník povoluje až trojnásobek měsíčního nájmu. Obvyklá kauce je ale ve výši jednoho nebo dvou měsíčních nájmů. Z kauce se hradí případné nedoplatky nájemce nebo škoda, kterou způsobil na bytě nebo jeho vybavení. Pokud žádná z těchto skutečností nenastane, je po skončení nájemního vztahu vrácena nájemci v plné výši.

Mohu se v pronajatém bytě přihlásit k trvalému pobytu?

Ano, platná nájemní smlouva vás k tomu opravňuje.

Podle čeho se určuje cena nemovitosti?

Na cenu nemovitosti má vliv mnoho faktorů. Kromě stavu nemovitosti a jejího vybavení je velmi důležitá lokalita, dopravní obslužnost a občanská vybavenost. Máme k dispozici ceny skutečně realizovaných obchodů v lokalitě, ze kterých čerpáme. V neposlední řadě je také důležitá aktuální nabídka na trhu v době prodeje.

aktualizováno: